Je nám líto, poslední volný apartmán byl v tomto termínu již rezervován.

Praděd

Jedním z nejnavštěvovanějších míst Jeseníků je bezesporu hora Praděd vysoká 1492 metrů. Zároveň se jedná o nejvyšší horu Moravy. Na jejím vrcholu se tyčí televizní vysílač s rozhlednou. Horní plošina vysílače je nejvyšším, i když uměle vytvořeným, bodem České republiky.

 

Na vrchol nejvyšší hory Moravy se autem nedostanete. Nejbližší parkoviště od cíle je 3,5 kilometru. Parkoviště Hvězda je nedaleko od Karlovy Studánky. Poté se vydáte po asfaltové silnici vzhůru až k vrcholu. Karlova Studánka je od eFi Aparthotelu vzdálená něco málo přes čtyřicet kilometrů. Další možností, jak se dostat na Praděd, je autobusem z Hvězdy na Ovčárnu. I odtud je to 3,5 kilometru do cíle. Od hotelu Hubertus v Karlově studánce vedou tři turistické stezky. Každá z nich měří okolo deseti kilometrů.

 

Se štěstím dohlédnete až na Slovensko

Na Pradědu se nachází televizní vysílač s rozhlednou a restaurace. Za příznivého počasí můžete z veřejně přístupné vyhlídky vidět Sněžku, Lysou horu nebo Radhošť. Ve vzácných případech můžete uvidět Malou Fatru nebo Vysoké Tatry na Slovensku. Původně stávala na vrcholu rozhledna, která byla postavena začátkem 20. století. Stavba připomínala gotickou hradní věž. Nebyla postavena z příliš kvalitního materiálu, a proto se v 60. letech zřítila.

Praděd - EFI ApartHotel

Sportování jesenickou okouzlující krajinou

V okolí Pradědu vede několik cyklostezek. Jednou z nich je stezka z Karlovy Studánky. Pokud jste milovníci strmých stoupání a klesání, je tahle stezka přesně pro vás. Po rovince se neprojedete ani metr. Přímo v Karlově Studánce je i infocentrum, kde si můžete pořídit letáčky s cyklotrasami. I v době chytrých telefonů se Vám budou hodit. Prvních šest kilometrů si užijete stoupání po pěkném asfaltu, avšak lesem. Poté dorazíte na Ovčárnu, kde se můžete občerstvit, vydechnout nebo prozkoumat mapu. Z Ovčárny na nejvyšší vrchol Moravy už je to jen tři kilometry, chvíli si dokonce můžete vychutnat mírný kopec dolů. Pokud nechcete stejnou cestou zpět, můžete se vydat přes Červenohorské sedlo. Pár stovek metrů pod vrcholem se vydáte po odbočce na Švýcárnu. Od Červenohoského sedla si budete opět moci vychutnat zdlouhavé stoupání k Jeřábu. Pak se ještě vystřídá stoupání a klesání a dojedete zpět do Karlovy Studánky.

 

Výlet na Praděd určitě stojí za to. Po cestě se můžete kochat krásnou přírodou a dechberoucích výhledů z hřebenů hor. Po cestě najdete i několik občerstvovacích zastávek. Takže hlady ani žízní po cestě nepadnete.