Je nám líto, poslední volný apartmán byl v tomto termínu již rezervován.

Papírny - Velké Losiny

Nedaleko Šumperka se nachází Velké Losiny. Leží v malebném údolí řeky Desné, jsou zajímavé svou bohatou historií a staletou lázeňskou tradicí. Patří k nim také ruční papírna, která byla založena na zdejším panstvím moravských pánů ze Žerotína v 16. století. Velkolosinská manufaktura dnes patří k nejstarším doposud pracujícím podnikům svého druhu v Evropě. Ruční papír se zde stále vyrábí tradičním postupem z bavlny a lnu. Z eFi Aparthotelu v Horní Lipové jsou Losiny vzdáleny 32 kilometrů.

Velké Losiny - papírny

Čarodějnická historie papírny

Některým papírníkům se zde příliš nedařilo. I do historie této budovy zasáhla temná doba čarodějnických procesů. Na Losinsku se odehrál příběh, který známe z filmu Kladivo na čarodějnice. Před místním kostelem stojí pomníček. Můžeme se na něm dočíst, že zde byla přistižena žebračka při krádeži hostie. Tato událost rozpoutala koncem 17. století čarodějnické inkviziční procesy. Jednou z prvních obětí se stala manželka losinského papírníka Barbora Göttlicherová. Za oběť zde padlo přes sto nevinných lidí.

 

V papírně se nachází Muzeum papíru. Papírenská manufaktura zde ukazuje tradiční výrobní techniku papíru i dějiny řemesla. Po čas hlavní turistické sezóny si dokonce vlastnoručně vyrobit pár listů papíru. Výrobky zdejší papírny jsou vyváženy do celého světa. V budově je kromě muzea i galerie. V té jsou prezentována výtvarná díla související s ručním papírem nebo zdejším regionem. Pro vysokou kvalitu se zdejší papír používá hlavně ve výtvarném umění. Areál byl prohlášen roku 2002 národní kulturní památkou.

 

Palírny - Velké Losiny