Je nám líto, poslední volný apartmán byl v tomto termínu již rezervován.

Hrady a zříceniny

V okolí našeho EFI ApartHotelu si můžete udělat výlet po několika zříceninách. K některým lze dojít i pěšky, většina je ale vzdálena minimálně 20 kilometrů. Přímo ke hradům si ale budete muset udělat procházku jesenickou přírodou.

 

Hrad Rychleby leží čtyři kilometry od Javorníka. Zřícenina se nachází nedaleko zámku Jánský vrch. Stezka k němu patří k těm těžším, ale výlet po tajemných, romantických a tichých Rychlebských horách stojí za tu námahu. Nejsou nejvyšší, ale jsou to jedny z nejopuštěnějších hor v Česku.

 

Hrad Rychleby - EFI ApartHotel

 

Do Javorníku autem nebo vlakem, dál po svých

EFi Aparthotel se nachází v horní Lipové, ve které je i vlaková zastávka. Pokud si chcete odpočinout od řízení, můžete využít místní železnici a vypravit se do Javorníku vlakem. Díky těžko přístupnému terénu ale budete muset dál pěšky. Ke zřícenině se dostanete z Jánského vrchu nebo z Račího údolí u Javorníku. Leží na skalnatém výběžku Přílbového vrchu.

 

Žádné dochované písemné zprávy

Rychlebský hrad působí tajemně už jen proto, že o jeho existenci a funkci neexistují téměř žádné písemnosti. Proto se můžeme jen dohadovat, k čemu a komu hrad v historii sloužil. Ani jméno hradu není původní. Název dostal podle hor. Přesně se neví, jestli hrad vznikl ve 12. nebo až ve druhé polovině 13. století. Nepřesná zpráva hovoří, že Stanislav I. Thurzo vypravil proti hradu silné vojsko, které hrad dobylo a zbořilo. Zříceninu opravila skupina aktivistů na začátku 20. století. Je možné, že změnili i původní půdorys hradu.

 

Kaltenštejn se pyšní dochovaným torzem hlásky

O zřícenině hradu Kaltenštejn jsou první zmínky z poloviny 13. století. Nachází se asi 2 kilometry od obce Černá Voda. Jeho původní název – Castrum Kaldensteyn, znamená v překladu „hrad na studené skále“. V 15. století se hradu zmocnil Zikmund Rachna, který unesl dceru Půty z Častolovic, stoupence protihusitského odboje. Z mohutné stavby zůstala jen torza některých zdí a 20 metrů vysoká hláska.

Kaltenštejn je z Horní Lipové vzdálen 20 kilometrů. Přístupný je z obce Černá Voda. Stezka ke zřícenině je dlouhá asi dva kilometry. Hrad se nachází na skalnatém vrcholu kuželovitého kopce. Vlakem a autobusem se půlhodinová cesta protáhne na hodiny dvě, protože je nutné několikrát přestupovat. Proto je lepší dojet do obce autem.

 

Kaltenštejn - EFI ApartHotel

 

Nový Hrad ochraňoval obchodní stezky

Mezi Kopřivnou a Bohdíkovem je ukryta další zřícenina, Nový Hrad. Kdysi patřil k největším moravským hradům. Jeho úkolem bylo ochraňovat důležitou obchodní stezku mezi Moravou a Slezskem. Dodnes se dochovaly věže, brány, bašty i hradební obranné zdi. I milovníci pověstí si zde přijdou na své. Kdysi dávno se zdejší hradní paní zamilovala do svého panoše. Ten však miloval její komornou. Nešťastná láska donutila Ofku k hrůzným činům. Nejdřív nechala zavřít panoše Petra a poté otrávila komornou Bětušku. Klíč k vězení někde ztratila a Petr žalem i hladem zahynul. Hradní paní se dočista zbláznila a na hradním nádvoří ji našli svírajíce ztracený klíč mrtvou.

 

Nový Hrad je z eFi Aparthotelu vzdálen 32 kilometrů. Ke hradu se můžete dostat rovnou ze tří směrů. Pokud pojedete vlakem, mohli byste vystoupit na zastávce v Raškově, ze které po necelém kilometru a půl dojdete po nijak náročném výstupu ke zřícenině. Z Bohdíkova, též z vlakového nádraží, je cesta o pár kilometrů delší. Zřícenina je odtud vzdálená asi 5 kilometrů. Poslední stezka vede z Kopřivné přes osadu Lužná.

 

34 kilometrů vzdálený Rabenštejn

O této zřícenině je k dispozici pouze jedna zmínka ze 14. století. Ulman z Linavy oloupil a zavraždil poddané vratislavského biskupa. Listina je datována mezi lety 1318-1342, kdy se vlády na Opavsku ujal vévoda Mikuláš II. Rabenštejn patřil k těm menším hradům bez sídelní funkce. Hrádek se nachází na úbočí hory Pytlák. Ze samotného hradu toho moc nezbylo. Trosky moc lákavé nejsou, ale okolí je kouzelné.

 

Ke hradu je možné dostat se dvěma způsoby. První cesta vede z Vrbna pod Pradědem podél Střední Opavy. Po zhruba třech kilometrech přejedete mostek, ale dál už je vjezd zakázán. Poté dojdete ke zbytkům Rabenštejna. Další cesta vede ze soutoku Střední Opavy a Bílého potoka z osady Bílý Potok. Po kilometru dojdete pod skalisko, na kterém se nachází zbytky hrádku. Z eFi Aparthotelu je zřícenina vzdálená zhruba 34 kilometrů.