Je nám líto, poslední volný apartmán byl v tomto termínu již rezervován.

Dlouhé Stráně

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně patří k 7 divům České republiky. Elektrárna skupiny ČEZ se nachází na říčce Divoká Desná u obce Loučná nad Desnou. Do žebříčku byla zařazena v roce 2005. Do října letošního roku se bude elektrárna rekonstruovat. Pro návštěvníky ale bude dál otevřená, a tak nepřijdete o exkurzi ani o nádherný pohled z okolních stezek.

 

Několik cest k elektrárně

Osobním automobilem se na místo nedostanete. Svůj vůz můžete zanechat na parkovišti v Koutech nad Desnou. K elektrárně můžete využít autobusovou dopravu provozovatele nebo si vybrat variantu pro turisty. Pokud pojedete autobusem, budete vyjíždět ze zastávky v Koutech nad Desnou. Zvolíte-li variantu spojenou s procházkou, čeká Vás jízda lanovkou. Svezete se jedinou šestisedačkovou lanovkou v České republice až na vrchol Medvědí hory. Odtud už je to jen čtyři kilometry k horní nádrži po silnici nebo dva kilometry lesem. Elektrárna je kousek od Pradědu. Z určitých míst je na Praděd nebo z Pradědu na elektrárnu krásný výhled. Z eFi Aparthotelu je to autem do Koutů nad Desnou něco málo přes třicet kilometrů.

Dlouhé stráně EFI ApartHotel

Rezervace je nutná

Pokud budete mít zájem o prohlídku, je nutná rezervace. O elektrárnu panuje velký zájem. Nejprve zhlédnete v informačním centru film a poslechnete si výklad. Poté navštívíte podzemí elektrárny a přesunete se do dolní nádrže. Elektrárna má za úkol plnit statické a dynamické služby. Mezi ty statické patří přeměna přebytku energie na špičkovou. Uskutečňuje se přečerpáváním vody ze spodní nádrže do horní a opačně. Voda z horní nádrže je umístěna 1350 metrů nad mořem. Dynamická funkce funguje jako výkonová rezerva systému, poskytuje regulační výkon a podílí se na řízení frekvence soustavy. Dále pak může fungovat v kompenzačním režimu, kdy pomáhá regulovat napětí v soustavě. V případě potřeby dokáže elektrárna z klidu do maximálního turbínového výkonu přejít za 100 sekund a energii dodávat nepřetržitě šest hodin. Elektrárna je doplněna malou nízkotlakovou elektrárnou. Ta slouží k pokrytí vlastní spotřeby elektrárny. V areálu má vlastní úpravnu vody, kterou získává z potůčku Jezerní.

 

Dlouhé Stráně se mohou pochlubit rekordem

Elektrárna má největší reverzní vodní turbínu v Evropě, dál je to také elektrárna s největším spádem v České republice a největší instalovaný výkon v ČR – dvakrát 325 MW. Od roku 2005 se také řadí mezi 7 divů České republiky po boku takových staveb jako Karlštejn nebo vysílač s restaurací na Ještědu.